Harris Teeter: April 7 – 13, 2010

Short ad, but some good deals on produce, meat, and store brands. These are always good weeks to get fresh food for lower prices without using coupons.

For Harris Teeter, remember:

  • Harris Teeter doubles coupons $.99 or less.
  • Buy 1 Get 1 Free items will ring up 50% off, so you can just purchase 1.
  • Only one coupon per B1G1 deal, so only buy one for best deal.
  • They will double up to 20 coupons per day/transaction.
  • Only 2 internet printables per transaction.
  • You must use a VIC card for sales and coupon doubles.

e-Vic Item: limit 1 each

Gatorade, 8 pack of 16 oz bottles, $4.47 ea

buy 2, get 3 more free:

Northland 100% Cranberry Juice, 64 oz, $3.87
-$0.55/1 Northland Juice blinkie
-$1.00/2 Northland Juice printable
Final Price: $1.10 – $1.34 ea

buy 1, get 1 free:

Celia’s Burrito Flour Tortillas, 20 oz, $1.62 ea
Nature’s Own Whole Wheat Bread, 20 oz, $1.39 ea
HT English Muffins, 6 count, $1.09 ea
HT Old Fashioned Bread, 20 oz, $0.74
Pepperidge Farm Goldfish, 6.6 oz, $1.09 ea
HT Turkey Burgers, 16 oz, $1.99 ea

Barilla Plus Pasta, 14.5 oz, $1.17 ea
-$0.75/1 Barilla Whole Grain Pasta SS 3/7
Final Price: FREE!

New England Coffee, 12 oz, $3.24 ea
-$2.50/1 New England Coffee RP 3/21
Final Price: $0.74 ea

Sorrento String Cheese or Snack Cheese, 12 oz, $2.49 ea
-$1.00/1 Sorrento Snack Cheese inside select bags
-$1.00/2 Sorrento Mozzarella Cheese SS 3/21
Final Price: $1.49 – $1.99 ea

Emerald Peanuts, 16 oz, $1.89 ea
-$1.00/1 Emerald Nuts RP 3/14
-$1.00/1 Emerald Nuts printable
-$1.50/2 Emerald Nuts RP 3/14
Final Price: $0.89 ea

produce:

Strawberries, 1 lb, $1.25 (!)
Large Lemons, $0.50 ea
Organic Iceberg Lettuce, $1.99 ea
Bulk Russet Baking Potatoes, $0.50 ea
Broccoli Crowns, $1.79 ea

meat:

HT Fresh Split Chicken Breast, $0.97 lb
HT Rancher Porterhouse or T-Bone Steak, $4.97 lb
HT Angus Beef Boneless Chuck Roast, $2.99 lb
HT Angus Beef Back Ribs, $1.97 lb
Butterball Frozen Boneless White Meat Turkey, 3 lb, $7.99 ea

Tilapia Filets, $5.99 lb
Sashimi Grade Tuna Medallions, $5.99 lb
EZ Peel White Shrimp, 51-60 ct, $3.99 lb (!)

Hillshire Farm Smoked Sausage, $2.50 ea
-$1.00/2 Hillshire Sausage RP 3/21
Final Price: $2.00 ea

Jimmy Dean Bacon, 12 oz, Regular or Turkey, $2.50 ea
-$1.00/1 Jimmy Dean Product printable
Final Price: $1.50 ea

other deals:

HT Milk, 1 gallon, $1.99-$2.27 (regional sale)
HT Naturals Organic Rice or Soy Milk, 32 oz, $2.00 ea
HT Premium Orange Juice, 64 oz, $2.00 ea
HT Sour Cream, 8 oz, $0.77 ea
HT Raisins, 6 pack, $1.00 ea
HT Pineapple, 20 oz can, $1.00 ea
HT Apple Sauce, 6 pack, $1.50 ea

Edwards Singles Pie, $2.00 ea
-$1.00/1 Edwards Singles printable
Final Price: $1.00 ea

Ben & Jerry’s or Starbucks Ice Cream, $3.33 ea
-$0.75/1 Starbucks Ice Cream printable
Final Price: $1.83 ea

V8 V-Fusion Juice, $2.50 ea
-$0.75/1 V8 V-Fusion SS 3/14
Final Price: $1.00 ea

Nestle Pure Life, 6 pack, $1.00 ea
-$1.00/2 Nestle Pure Life Multipacks printable
Final Price: $0.50 ea

Grande Chips, 13 oz, $2.50 ea
-$1.00/1 Grande Tortilla Chips SS 1/10
Final Price: $1.50 ea

Honey Nut or Apple Cinnamon Cheerios or Cinnamon Toast Crunch, S2.50 ea
-$0.55/1 Honey Nut Cheerios printable
-$0.75/1 Cheerios printable
-$1.00/3 General Mills Cereal SS 3/28
-$1.00/2 General Mills Cereal SS 3/7
-$1.00/2 General Mills Cereal printable or printable
-$1.00/2 General Mills Cereal printable (IE) or printable (FF)
-$1.00/2 General Mills Cereal printable
Final Price: As low as $1.00 ea

Nature Valley Granola Bars, $2.50 ea
-$0.40/1 Nature Valley Granola Bars printable
-$1.00/2 Nature Valley Granola Bars SS 3/7
-$1.00/2 Nature Valley Granola Bars peelie
Final Price: $1.70 ea

Betty Crocker Warm Delights, $1.66 ea
-$0.75/1 Betty Crocker Warm Delights SS 3/28
-$0.50/1 Betty Crocker Warm Delights printable or printable
Final Price: $0.16 – $0.66 ea

Campbell’s Healthy Cream of Chicken or Mushroom Soup, $1.00 ea
-$1.00/2 Campbell’s Cream Soups printable
-$0.40/2 Campbell’s Healthy Request SS 2/7
-$0.25/3 Campbell’s Cooking Soup SS 2/28, 3/28
-$0.30/4 Campbell’s Cooking Soup SS 3/28
Final Price: $0.50 ea

Rice-A-Roni or Pasta-Roni, $1.00 ea
-$1.00/3 Rice-A-Roni or Pasta-Roni RP 1/3
Final Price: $0.66 ea

Gain Laundry Detergent, 100 oz, $9.99 ea
-$1.00/1 Gain laundry Detergent RP 3/21
Final Price: $8.99 ea

Advertisements

1 Response to “Harris Teeter: April 7 – 13, 2010”


  1. 1 Jennifer Heerman April 12, 2010 at 9:03 am

    I realized this week that Nashville must have some of the most expensive milk prices :( HT has it for $2.69 this week. Kroger has the best price at $2.39. But in NC where my mom and sister are, they can get it for $1.99!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s




MISS Q…

Miss Q is here to save your money and your time! The site will offer you not only store match-ups, but recipes, tips, and freebies designed specifically for singles and couples. Click around, try it out, and begin your savings journey.

Useful Links

UPCOMING CLASSES

Click on the "Classes" tab for new information about upcoming Workshops and Penny Parties!

TOTAL SAVINGS

Since May 2009...
Total Spent: $1007.09
Total Savings: $3,414.44
Percent Saved: 77%

BLOG STATS

  • 121,997 hits

%d bloggers like this: